Brzask epoki komputerów kwantowych – szanse i ryzyka
Prace badawczo-rozwojowe w technologie kwantowe są czasochłonne i kosztowne. Dlatego tak ważne jest uniemożliwienie stronom trzecim reprodukcji oryginalnych części topografii układów scalonych lub wprowadzania na rynek takich podróbek. Można to osiągnąć m.in. poprzez rejestrację topografii układów scalonych.
W laboratorium przeprowadzono symulację tunelu czasoprzestrzennego, wieszcząc nadejście epoki komputera kwantowego. Jak prawnik może się w tej nowej rzeczywistości odnaleźć?
Im bliżej atomu, tym gorzej
Postęp technologii produkcji procesorów komputerowych może wkrótce napotkać barierę, wynikającą z fizycznych ograniczeń rozmiarów tranzystorów. To ograniczenie może zaważyć nad dalszym rozwojem technologii takich jak sztuczna inteligencja, metawersum, czy zielonych technologii.
Obecnie najbardziej zaawansowana technologia wytwarzania procesorów komputerowych wykorzystuje tranzystory o wielkości 3-5 nanometrów. Jest to rozmiar nieskończenie mniejszy niż ludzkiej krwinki, czy wirusów i jest niebezpiecznie blisko skali wielkości atomu. Przy tych rozmiarach zwykły proces przenoszenia jedynek i zer przez obwód jest najeżony niebezpieczeństwem. Mianowicie, może wystąpić zjawisko zwane tunelowaniem kwantowym.
Tranzystor (jako podstawowy element układu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta